Қатты денелердегі қысым

Бимырза Мадина Керімқызы
Түркістан облысы, Шардара ауданы, Қызылқұм ауылдық округі, «Қызылқұм жалпы орта мектебі» ММ
1927
Физика
Тақырыбы:
Қатты денелердегі қысым

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.3

Сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

7.3.1.2. Қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау.

7.3.1.3. Есеп шығаруда қатты дене қысымының формуласын қолдану.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

– қатты денелердегі қысым күштің әрекет ету бағытында жеткізілетінін біледі.

Көптеген оқушылар:

– қатты денелердегі қысымның денеге әрекет ететін күштің шамасына және беттің ауданына тәуелділігін біледі;

– қысымның формуласы арқылы қысым, күш және бет ауданын есептей алады.

Кейбір оқушылар:

– қысымның табиғатта, тұрмыста көрініс табуына және қысымды азайту мен арттыруға мысалдар келтіре алады.

Бағалау критерийлері

– Қысымның қандай шамаларға тәуелді екенін анықтау.

– Қатты денелердегі қысымның формуласын қолданып, қысымды, қысым күшін және бет ауданын есептеу.

– Қысымның физикалық мағынасын өмірмен байланыстыра отырып, қысымды азайту мен арттыру жолдарын білу.

Тілдік мақсаттар

Қысым, молекула, аудан және көлем терминдеріне сипаттама жасау.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсуі.

Пәнаралық байланыс

Математика, технология.

АКТ-ны қолдану

https://bilimland.kz/kk

Алдыңғы білім

Қатты денелердің молекулалық құрылымын, негізгі қасиеттерін біледі.

Сабақтың барысы:

Жоспарланған

сабақ кезеңдері

Уақыты

Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)

Ресурстар

Сабақтың басы

 

Өткен тақырыпты

бекіту

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

2. Үй тапсырмасын сұрау.

https://bilimland.kz/kk/content/structure/942-fizika_negizi#lesson=10657 тапсырмаларын орындау

физика 1 

физика 2

физика 3

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

Өткен тақырыпты бекіту

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

Жаңа сабақты түсіндіруде тақырыпты ашу мақсатында бейнематериалды ұсынамын. Бейнематериалды көріп, оқушылардың қысым туралы түсініктері артады.

физика 4 

Жаңа сабаққа түсіндірме жүргіземін.

Қысым бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасымен анықталады:

физика 5

Өлшем бірлігі Па – Паскаль. 1 Па – ауданы 1м2 бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін 1Н күштің қысымы.

Бетке перпендикуляр түсірілетін күшті қысым күші деп атайды:

физика

Қатты денелердегі қысым қысым күшіне және бет ауданына тәуелді. Қысым күшіне тура пропорционал, ал бет ауданына кері пропорционал.

Бұл материалдарды түсіну үшін төмендегі бейнематериалды көрсетемін.

физика , 

Бейнематериалды оқушылармен талқылаймыз.

Оқушыларға https://bilimland.kz/kk парақшасынан тапсырма беріледі. Тапсырмаларды топпен орындайды. Сынып оқушыларын санау реті бойынша 4 топқа біріктіремін.

1-тапсырма.

Бағалау критерийі: Қысымның қандай шамаларға тәуелді екенін анықтау.

физика . 

Дескриптор. Білім алушы:

– қысымның физикалық шамаларға тәуелділігін түсіндіреді.

2-тапсырма.

Бағалау критерийі: Қатты денелердегі қысымның формуласын қолданып қысымды, қысым күшін және бет ауданын есептейді.

физика 8 

3-тапсырма.

физика 9 

Деңгейлік тапсырмалар

4-тапсырма.

физика 10 

Дескриптор. Білім алушы:

– есептердің мәтінін түсініп, шартын жаза біледі;

– өлшем бірліктерді ХБЖ-жүйесіне келтіреді;

– қажетті формуланы анықтап, математикалық шешімін табады.

5-тапсырма.

Бағалау критерийі: Қысымның физикалық мағынасын өмірмен байланыстыра отырып, қысымды азайту мен арттыру жолдарын біледі.

физика 5 тапсырма 

Дескриптор. Білім алушы

– қысымды өзгерту әдістерін біледі.

физика дискриптор 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

Сабақтың аяғы

 

Жеке жұмыс

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

1. Суретте білеушелердің массасы мен көлемдері бірдей. Үстел үстіне білеушелер қай жағдайда бірдей қысым түседі?

физика 11

A) А және Б

B) Б және В

C) А және В

D) барлық жағдайда қысымдары бірдей

2. Графиктік есеп.

Төмендегі кестедегі мәндерді пайдаланып қысымның орта мәнін анықта. Графигін сал.

F (H)

0

2

4

6

8

S ( мм2)

0

10

20

30

40

http://i-komok.narod.ru/linki/demiart.ru/forum/uploads/post-13689-1162140515.jpg

 

 

 

 

 

 

 

3. Суретте берілген білеушенің үстел бетіне түсіретін қысымын есепте.

 

болат

Дескриптор. Білім алушы:

1. Есептердің мәтінін түсініп, шартын жаза біледі.

2. Өлшем бірліктерді ХБЖ-жүйесіне келтіреді.

3. Қажетті формуланы анықтап, математикалық шешімін табады.

 

 «Кері байланыс»

2 минут

Осы сабақта өмірмен байланыстыратын нені білдіңдер?

 

Үй тапсырмасы

1 минут

Қатты денедегі қысым тақырыбы және жаттығулардан есептер.

Эксперименттік есеп: Өз массаларыңды және бәтеңкелеріңнің ұлтарақтарының ауданын анықтап, еденге қандай қысым түсіретіндеріңді есептеп шығарыңдар.

Күнделік

 

Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Сабақты жоспарлауда сыныбымдағы оқушылардың ерекшеліктеріне сәйкес өз деңгейлерін біле отырып жасадым. Сабақтың бастапқы кезеңінде https://bilimland.kz/kk сайтынан үй тапсырмасын сұрауды жоспарладым. Бұл тапсырмаларды орындауда оқушылар қатты заттардың пішінін, көлемін, қаттылығын, бір заттың агрегаттық күйлері арасындағы айырмашылығын біледі. Жаңа тақырыпқа байланысты білімдерін толықтырады. Бейнематериалдарды көріп, талқылап, оқушылардың ойлау, білу, түсіну, қолдану дағдылары қалыптасады. https://bilimland.kz/kk тапсырмаларды орындауда оқушылар топпен жұмыс жасап, ЖАДА аймағы қалыптасады. Жеке жұмыс жасай отырып оқушылардың жаңа сабақты қалай меңгергенін анықтаймын. Жеке жұмыста деңгейлік тапсырмалар берілген. №1-есепті барлық оқушылар орындай алады, №2-есепті оқушылардың басым бөлігі, ал №3-есепті кейбір оқушылар орындайды.

Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз?

Сабақтың әр кезеңінде оқушылардың тапсырмаларды орындауы мен сұрақтарға жауап беруіне қарап, мақтау, мадақтау, марапаттауды қолданамын.

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау

Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары шынайы болды ма?

Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттары сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?

Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.

Оқу мақсаттары шынайы болды.Оқушылар оқу мақсатына жетті. сабаққа жүргізілген саралау дұрыс жүргізілді.

Сабақтың кезеңдері жоспарланған уақытқа сай болды. Сабақ жоспарында ауытқу болмады.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Жаңа сабақты түсіндіруде https://bilimland.kz/kk сайт парақшасындағы видеороликті көрсетіп, тақырыпты ашу оқушылардың тақырыпты меңгеруіне өте қолайлы материал болды.

2: https://bilimland.kz/kk сайт парақшасындағы тапсырмаларды орындауда оқушылар белсенділік танытты.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Тақырыпқа байланысты тапсырмалар график және суреттермен берілгенде.

2: Деңгейлік тапсырмаларды беру.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?

Кейбір оқушылар деңгейлік тапсырмалар мен https://bilimland.kz/kk сайт парақшасында берілген тапсырмаларды уақытынан бұрын орындады.

 

Қате туралы хабарландыру