Қанайналымның үлкен және кіші шеңберлері
|
Мақсаты |
Қанайналым шеңберлерін және қан қысымы мен тамырдың соғуын өлшеуді білу, қанның қантамырлар бойымен қозғалуын түсіну, үлкен және кіші қанайналымды өзара салыстырып талдау. |
|
Оқыту нәтижесі |
Қанайналым шеңберлерін және қан қысымы мен тамырдың соғуын өлшеуді біледі, қанның қантамырлар бойымен қозғалуын түсінеді, үлкен және кіші қанайналымды өзара салыстырып талдайды. |
|
Ресурстар |
Оқулық, электронды оқулық, плакат, жүрек макеті, тонометр, тест, секундомері бар сағат. bilimland.kz ресурстар қоры, видеосабақтары, itest.kz.
|
|
Қолданылған модульдер |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, Оқыту үшін және оқуды бағалау. Жас ерекшелік теріне сәйкес оқыту, АКТ. |
|
Сабақтың жоспары |
Ұйымдастыру: сәлемдесу. «Жүректен жүрекке» жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Іздегенде табылатын қасымнан. Көңілі бар қызғалдақтай ашылған Көріспесек сағыныштан жүдейтін Кім бар жақын бала күнгі досымнан? Бағалау парақшаларын таратып беру. Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша. Кері байланыс «Білім қоржыны». |
|
Үйге тапсырма |
§36. Оқу және «жүрек ауруларының алдын алу» туралы қосымша мәліметтер дайындау. |
Сабақтың барысы
|
Ойлауды Блум бойынша жіктеу |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Білу
|
Ой шақыру. Жұмбақтар жасыру 1. Жанды мотор сынбайды, Күні-түні тынбайды. Кейде оның жүрісін, Дәрігерлер тыңдайды.
2. Тарам-тарам бір ғалам, Айқыш-ұйқыш шырғалаң. Толған ағыс тоқтаса, Жоғалады бірге адам. http://itest.kz/exam_test?test_id=522879891
Тест тапсырмалар беру.
|
Жұмбақтарды шешеді, үйге берілген тапсырманы естеріне түсіреді. Itest.кz ресурсындағы тест тапсырмаларын орындайды. |
|
Түсіну
|
1. Сұрақтар қою. Жүрек пен қантамырлар – қанайналым мүшелері.
Организмде қанның үздіксіз қантамырлар бойымен ағуы қанайналым деп аталады. https://bilimland.kz/kk/home#lesson=12731
Видео тыңдату.
2. Жүрек макетімен жұмыс. Жүректің оң және сол жақ бөлігінде қандай айырмашылық бар? Неге сол жақ бөлігі қалың? АҚ – бұл қаннның артериялар қабырғасына түсірген күші. |
Омыртқалы жануарлардың үлкен және кіші қанайналымын, жүректің құрылысын естеріне түсіре отырып, сұрақтарға жауап береді, жаңа тақырып туралы мәлімет тыңдайды, түсінеді. |
|
Қолдану
|
Оқулықпен жұмыс. (3 мин) І топ – Үлкен қанайналым ІІ топ – Кіші қанайналым ІІІ топ – Қан қысымы
Топтық жұмыс. Постер жасау, қорғау І топ. Үлкен қанайналым шеңбері деп неліктен атайды, оның маңызы қандай? ІІ топ. Үлкен қанайналым шеңбері деп неліктен атайды, оның маңызы қандай? ІІІ топ. Қан қысымын қалай өлшейді? |
Өз беттерінше берілген тапсырманы оқиды, топта бір-бірімен өзара пікір алмасады, постер жасайды, қорғайды. |
|
Талдау
|
№12 зертханалық жұмыс. Тамырдың соғуын кәрі жілік артериясынан өлшеу. Мақсаты: тамырдың соғуын есептеуді үйрену, жүректің әртүрлі жағдайдағы жұмысының ерекшеліктері туралы қорытынды жасау. |
Өз беттерінше зертханалық жұмыс жасап, сұраққа жауап береді. |
|
Жинақтау
|
https://bilimland.kz/kk/content/structure/1669-biologiya_kk#lesson=12731
|
Өз беттерінше тақырыптық тест, жаттығулар орындайды. |
|
Бағалау |
Неліктен адамның қан қысымы өзгереді? |
Өз ойларын білдіріп, ойланып шешім қабылдайды. |






