Екі өрнектің қосыдысы мен айырымының формулалары

Алгебра
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Қысқаша көбейту формулалары
Тақырып:

Екі өрнектің қосыдысы мен айырымының формулалары

07.02.2020
353
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

7.2.1.10 (a±b)^2=a^2±2ab+b^2 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;  

Сабақтың мақсаты:

(a±b)^2=a^2±2ab+b^2 екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты формулаларын өздігінен дәлелдеу білігін мен дағдыларын қалыптастыру, формулаларды дұрыс оқу білу және олардың компоненттерін атау. Алынған формулаларды өрнектерді түрлендіруге қолдану.   

Тілдік мақсаттар:

1Оқушылар:  қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;  ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;  қысқаша көбейту формулаларына байланысты тапсырмалар орындалуын сәйкес терминология қолдану арқылы түсіндіреді. Лексика және терминология  қысқаша көбейту формулары;  екі өрнектің квадраттарының айырмасы;  екі өрнектің қосындысының квадраты;  екі еселенген көбейтінді;  үш еселенген көбейтінді;   

Күтілетін нәтиже:

1Оқушылар:  Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады; - Қысқаша көбейту формулаларын шығарады; - Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады;   

Бағалау критерийлері:

1Оқушылар:  Қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолдана алады; - Қысқаша көбейту формулаларын шығарады; - Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді көбейткіштерге жіктеу кезінде қолдана алады;   

Құндылықтарды дарыту:

1Құндылықтар: Оқушыларға есептерді шығару үшін шығармашыл болу керек, талап қоя білуі, жұппен жұмыста қолдау көрсете алуы керек. Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді. - Оқушы мен мұғалімнің әрбір мәселеде өз көзқарастарын білдіріп отыруы; - Құрмет: әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.  

АКТ-ны қолдану дағдылары:

1Интербелсенді тақтаны қолдану 

Пәнаралық байланыс:

1Геометрия,қазақ әдебиеті

Бастапқы білім:

1Бірмүшелер және көпмүшелермен амалдар орындай алу.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

11.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, топқа бөліп(квадраттар,формулалар,өрнектер деген үш топқа бөлемін),зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару. 2.«Ой қозғау» (ауызша) - Бірмүше және көпмүше дегеніміз не? - Бірмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз? - Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз? -Екі өрнектің квадраттарының айырымы және оның формуласы? Бағалау: мақтау Бағалау парақшасын таратып,қалай бағалау керектігін түсіндіремін. 3. Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылар сағат тілі бағытымен дәптерлерін алмасып, тақтадағы дұрыс жауаппен бір-бірін тексереді; №31.14 Көбейтуді орындаңдар: (0,2a-1,3b)(0,2a+1,3b)=0,04 a^2-1,69b^2 (a^5-b^2)(a^5+b^2)= a^10- b^4 Дескриптор: Екі өрнектің квадраттарының айрымының формуласын қолданады; Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазады. №31.1 Көпмүшені көбейтінді түрінде жазыңдар: m^2-n^2-m+n=(m^2-n^2 )-(m-n)=(m-n)(m+n)-(m-n)=(m-n)(m+n-1) 2) x^3+〖3x〗^2-4x-12=(x^3+〖3x〗^2 )-(4х+12)=x^2 (x+3)-4(x+3)=(x+3)(x^2-4)=(x+3)(x-2)(x+2) Дескриптор: Топтастыру тәсілін қолданады; Екі өрнектің квадраттарының айрымының формуласын қолданады; - Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады,көпмүшені көбейткіштерге жітейді; Бағалау:+,-   

      Сандар жазылған қима қағаздар Жұмыс дәптерлері Оқулық                                

Сабақтың ортасы

11.Жаңа тақырыпты меңгеру. Бағалау:Конфеттермен бағалаймын. Бағалау: Жұптар бі-бірін бағалайды. Логикалық тапсырма • Емен ағашында 6 бұтақ бар, әр бұтақта 5 алмадан . Емен ағашында барлығы неше алма бар? Жауабы: Емен ағашында алма өспейді • Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы жолда тағы 4 бала жолықты . Мектепке неше бала барды? Жауабы:Мектепке 5 бала барды • Арман , Аян , Аслан ағайынды үшеуі әр сыныпта оқиды . Аслан Арманнан , ал Аян Асланнан кіші емес . Бұл үйдің үлкені , ортаншысы , кішісі кім? Жауабы: ең үлкені Аян , ең кішісі Арман , ортаншысы Аслан Бағалау: Жарайсыңдар,жақсы деп ауыша бағалаймын. Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын.    

1  Плокат,маркер,қосымша тапсырмалар Жеке жұмыс Жұптық жұмыс Семантикалық карта Суреттер Логикалық тапсырмалар Топтық жұмыс      

Сабақтың соңы

 Үйге тапсырма: №32.2(1,3,5,7), №32.3(1,3) Ережелер мен формуланы жаттау.  

1  Оқулық

Рефлексия

1Рефлекция

Пікірлер(0)